1.máj 2014 Dojč

Retro 1. máj v obci Dojč

Od roku 2011 sa začali konať v obci Dojč recesistické slávnosti 1. mája ako paródia na to, čo nás nútili nasilu robiť za socializmu. Tieto naše slávnosti majú za sebou už štvrtý ročník a organizovala ich skupina ľudí, nadšencov, ktorým sa hovorilo „Dojčanský akčný výbor (DAV)“. Táto myšlienka sa ujala a slávnosti získali popularitu. Dostali sa do povedomia celoštátnych i miestnych médií a novinárov, ktoré sa ich pravidelne každý rok zúčastňujú na našu myšlienku propagujú.

Je to spomienka, akcia všetkých občanov, ktorá má korene na takzvanom druhom kontinente v Amerike od r. 1886 v Chicagu, ktorá sa prvý krát slávila v Európe v Paríži. Za socializmu to bol sviatok pracujúcich. Sviatok práce, ktorý sme museli všetci povinne akceptovať, oslavovať, povinne sa tešiť, zúčastňovať sa prvomájových sprievodov, mávať súdruhom na tribúnach. Známe bolo heslo z tých čias: „Kto stojí na chodníku nemiluje republiku“.

Ja, ako občan a organizátor tohto retro prvého mája v Dojči, sa na to pozerám z dvoch strán. Za socializmu bola diktatúra. Dnes je demokracia, ktorá učí k rovnosti práv, slušnosti tolerancie iných názorov bez diktatúry, no napriek tomu tu diktatúra stále panuje. Skončila vláda jednej strany, ktorá sa volala Komunistická strana. Táto dávala ľuďom prácu, každý musel byť povinne zamestnaný. Ak nenastúpil občan do práce, bol stíhaný. Z výplaty povinne odvádzal do Revolučného odborového hnutia ROH, na fond solidarity… a štát všetkým občanom vo fabrikách a iných zamestnaniach toleroval „prikrádanie zo štátneho“. Hovorilo sa, “kto nekradne, okráda svoju rodinu” a toto v mnohých zostalo dodnes.

Dnes za tejto takzvanej demokracie je to opačne. Ľudia už nemajú nárok na prácu, sú nezamestnaní a občan ak niečo ukradne je nespravodlivo odsúdený. Kradnúť v demokratickom štáte v zmysle zákona môžu dnes už len veľkí.

Chcem poukázať že dnešný, aj ten dojčanský prvý máj by mal byť ako spomienka pre všetkých, nie pre špekulantov, alebo vyššie postavených politikov. Ľudí by nemal rozdeľovať, ako sa to začalo diať u nás, kde začali zasievať nedôveru medzi ľuďmi, čí je prvý máj. Ja ako zakladateľ tejto akcie hovorím, že prvý máj v Dojči je pre všetkých a mal by všetkých spájať. A hlavne nás Slovákov aj Záhorákov

Ďakujem všetkým občanom, ktorí sa zúčastňujú tejto retro akcie 1.mája.

Stano Skala

odkazy :

spravy.pravda.sk/domace/clanok/316363-oslavy-ako-za-minuleho-rezimu-dnes-je-z-nich-recesia

www.joj.sk/relacia-noviny/noviny-archiv/2014-05-01-velke-noviny-tv-joj.html min.36:17

www.tvnoviny.sk/domace/1754418_ako-za-starych-cias

www.ta3.com/clanok/1039484/prvomajovy-recesisticky-pochod.html